73rd Emmy Awards | Complete Winners

Updated: Jan 27

Streaming during the Pandemic hit a record high for all streaming platforms as predicted, which includes many of the winners presented at the 73rd annual Emmy Awards ceremony.

Check out the full winners list below:


Limited Series

“I May Destroy You” (HBO)

“Mare of Easttown” (HBO)

“The Queen’s Gambit” (Netflix) (WINNER)

“The Underground Railroad” (Amazon Prime Video)

“WandaVision” (Disney Plus)


Drama Series

“The Boys” (Amazon Prime Video)

“Bridgerton” (Netflix)

“The Crown” (Netflix) (WINNER)

“The Handmaid’s Tale” (Hulu)

“Lovecraft Country” (HBO)

“The Mandalorian” (Disney Plus)

“Pose” (FX)

“This Is Us” (NBC)


Comedy Series

“Black-ish” (ABC)

“Cobra Kai” (Netflix)

“Emily in Paris” (Netflix)

“Hacks” (HBO Max)

“The Flight Attendant” (HBO Max)

“The Kominsky Method” (Netflix)

“Pen15” (Hulu)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus) (WINNER)

Variety Special (Pre-Recorded)

Bo Burnham: Inside (Netflix)

David Byrne’s American Utopia (HBO)

8:46 – Dave Chappelle (Netflix)

Friends: The Reunion (HBO Max)

Hamilton (Disney Plus) (WINNER)

A West Wing Special to Benefit When We All Vote (HBO Max)

Variety Special (Live)

Celebrating America – An Inauguration Night Special (Multiple Platforms)

The 63rd Annual Grammy Awards (CBS)

The Oscars (ABC)

The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd (CBS)

Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020 (Showtime) (WINNER)


Lead Actor in a Drama Series

Sterling K. Brown (“This Is Us”)

Jonathan Majors (“Lovecraft Country”)

Josh O’Connor (“The Crown”) (WINNER)

Regé-Jean Page (“Bridgerton”)

Billy Porter (“Pose”)

Matthew Rhys (“Perry Mason”)


Lead Actress in a Drama Series

Uzo Aduba (“In Treatment”)

Olivia Colman (“The Crown”) (WINNER)

Emma Corrin (“The Crown”)

Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)

Mj Rodriguez (“Pose”)

Jurnee Smollett (“Lovecraft Country”)


Lead Actor in a Limited Series or Movie

Paul Bettany (“WandaVision”)

Hugh Grant (“The Undoing”)

Ewan McGregor (“Halston”) (WINNER)

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Leslie Odom Jr. (“Hamilton”)


Lead Actress in a Limited Series or Movie

Michaela Coel (“I May Destroy You”)

Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”)

Elizabeth Olsen (“WandaVision”)

Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)

Kate Winslet (“Mare of Easttown”) (WINNER)


Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

I May Destroy You • HBO • HBO in association with BBC, Various Artists Limited, FALKNA (WINNER) Michaela Coel, Written by

Mare Of Easttown • HBO • HBO in association with wiip Studios, The Low Dweller Productions, Juggle Productions, Mayhem and Zobot Projects Brad Ingelsby, Written by

The Queen’s Gambit • Netflix • Netflix Scott Frank, Teleplay by

WandaVision • All-New Halloween Spooktacular! • Disney+ • Marvel Studios Chuck Hayward, Written by Peter Cameron, Written by

WandaVision • Filmed Before A Live Studio Audience • Disney+ • Marvel Studios Jac Schaeffer, Written by

WandaVision • Previously On • Disney+ • Marvel Studios Laura Donney, Written by


Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

Hamilton • Disney+ • Lin-Manuel Miranda and Nevis Productions LLC, Old 320 Sycamore, and RadicalMedia Thomas Kail, Directed by

I May Destroy You • Ego Death • HBO • HBO in association with BBC, Various Artists Limited, FALKNA Sam Miller, Directed by Michaela Coel, Directed by

I May Destroy You • Eyes Eyes Eyes Eyes • HBO • HBO in association with BBC, Various Artists Limited, FALKNA, Sam Miller, Directed by


Mare Of Easttown • HBO • HBO in association with wiip Studios, The Low Dweller Productions, Juggle Productions, Mayhem and Zobot Projects Craig Zobel, Directed by

The Queen’s Gambit • Netflix • Netflix (WINNER) Scott Frank, Directed by

The Underground Railroad • Prime Video • Plan B, PASTEL, Big Indie with Amazon Studios Barry Jenkins, Directed by

WandaVision • Disney+ • Marvel Studios Matt Shakman, Directed by

Competition Program

RuPaul makes History!

“The Amazing Race”

“Nailed It!”

“RuPaul’s Drag Race” (WINNER)

“Top Chef”

“The Voice”


Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson (“Black-ish”)

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)

William H. Macy (“Shameless”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) (WINNER)

Kenan Thompson (“Kenan”)


Lead Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant (“Shrill”)

Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

Allison Janney (“Mom”)

Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Jean Smart (“Hacks”) (WINNER)


Directing for a Comedy Series

B Positive • Pilot • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc. in association with Warner Bros. Television James Burrows, Directed by

The Flight Attendant • In Case Of Emergency • HBO Max • HBO Max in association with Berlanti Productions, Yes, Norman Productions, and Warner Bros. Television Susanna Fogel, Directed by


Hacks • There Is No Line (Pilot) • HBO Max • Universal Television in association with Paulilu, First Thought Productions, Fremulon Productions, 3 Arts Entertainment (WINNER) Lucia Aniello, Directed by


Mom • Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak • CBS • Chuck Lorre Productions, Inc. in association with Warner Bros. Television James Widdoes, Directed by


Ted Lasso • Biscuits • Apple TV+ • Apple / Doozer Productions in association with Warner Bros. Television and Universal Television Zach Braff, Directed by


Ted Lasso • The Hope That Kills You • Apple TV+ • Apple / Doozer Productions in association with Warner Bros. Television and Universal Television MJ Delaney, Directed by


Ted Lasso • Make Rebecca Great Again • Apple TV+ • Apple / Doozer Productions in association with Warner Bros. Television and Universal Television Declan Lowney, Directed by

Outstanding Writing for a Comedy Series

The Flight Attendant • In Case Of Emergency • HBO Max • HBO Max in association with Berlanti Productions, Yes, Norman Productions, and Warner Bros. Television Steve Yockey, Written by

Girls5eva • Pilot • Peacock • Universal Television in association with Scardino and Sons, Little Stranger Inc., Bevel Gears and 3 Arts Entertainment Meredith Scardino, Written by


Hacks • There Is No Line (Pilot) • HBO Max • Universal Television in association with Paulilu, First Thought Productions, Fremulon Productions, 3 Arts Entertainment (WINNER) Lucia Aniello, Written by Paul W. Downs, Written by Jen Statsky, Written by


Pen15 • Play • Hulu • Hulu, Awesomeness TV, Odenkirk Provissiero, Lonely Island Classics Maya Erskine, Written by

Ted Lasso • Make Rebecca Great Again • Apple TV+ • Apple / Doozer Productions in association with Warner Bros. Television and Universal Television Jason Sudeikis, Teleplay by Brendan Hunt, Story by Joe Kelly, Story by

Ted Lasso • Pilot • Apple TV+ • Apple / Doozer Productions in association with Warner Bros. Television and Universal Television Jason Sudeikis, Teleplay by & Story by Bill Lawrence, Teleplay by & Story by Brendan Hunt, Story by Joe Kelly, Story by


Variety Sketch Series

“A Black Lady Sketch Show”

“Saturday Night Live” (WINNER)


Variety Talk Series

“Conan”

“The Daily Show With Trevor Noah”

“Jimmy Kimmel Live!”

“Last Week Tonight With John Oliver” (WINNER)

“The Late Show With Stephen Colbert”


Outstanding Writing for a Variety Series

The Amber Ruffin Show • Peacock • Universal Television and Sethmaker Shoemeyers Productions Jenny Hagel, Head Writer Demi Adejuyigbe, Writing Supervised by Ashley Nicole Black, Written by Michael Harriot, Written by Shantira Jackson, Written by Ian Morgan, Written by Dewayne Perkins, Written by Amber Ruffin, Written by


A Black Lady Sketch Show • HBO • HBO in association with JAX Media, 3 Arts Entertainment, Issa Rae Productions and For Better or Words Inc. Lauren Ashley Smith, Head Writer Robin Thede, Written by

Ashley Nicole Black, Written by Akilah Green, Written by Shenovia Large, Written by Rae Sanni, Written by Kristin Layne Tucker, Written by Holly Walker, Written by Kindsey Young, Written by


Last Week Tonight With John Oliver • HBO • HBO in association with Sixteen String Jack Productions and Avalon Television (WINNER) Johnathan Appel, Writer Ali Barthwell, Writer Tim Carvell, Writer Liz Hynes, Writer Greg Iwinski, Writer Mark Kramer, Writer Daniel O’Brien, Writer John Oliver, Writer Owen Parsons, Writer Charlie Redd, Writer Joanna Rothkopf, Writer Chrissy Shackelford, Writer Ben Silva, Writer Seena Vali, Writer


The Late Show With Stephen Colbert • CBS • CBS Studios Ariel Dumas, Head Writer Jay Katsir, Head Writer Stephen T. Colbert, Written by Delmonte Bent, Written by Michael Brumm, Written by River Clegg, Written by Aaron Cohen, Written by Nicole Conlan, Written by Paul Dinello, Written by Glenn Eichler, Written by Django Gold, Written by Gabe Gronli, Written by Barry Julien, Written by Michael Cruz Kayne, Written by Eliana Kwartler, Written by Matt Lappin, Written by Pratima Mani, Written by Felipe Torres Medina, Written by Opus Moreschi, Written by Asher Perlman, Written by Tom Purcell, Written by Kate Sidley, Written by Brian Stack, Written by John Thibodeaux, Written by Steve Waltien, Written by

Saturday Night Live • NBC • SNL Studios in association with Universal Television and Broadway Video Dan Bulla, Written by Steven Castillo, Written by Megan Callahan-Shah, Weekend Update Written by Michael Che, Head Writer Anna Drezen, Head Writer Alison Gates, Written by Fran Gillespie, Writing Supervised By Sudi Green, Writing Supervised By Steve Higgins, Written by Colin Jost, Head Writer Erik Kenward, Written by Dan Licata, Written by Jasmine Pierce, Written by Dennis McNicholas, Weekend Update Written By Lorne Michaels, Written by Josh Patten, Weekend Update Written By Gary Richardson, Written by Pete Schultz, Weekend Update Head Writer Streeter Seidell, Writing Supervised By Mark Steinbach, Weekend Update Written By Will Stephen, Written by Kent Sublette, Head Writer Bryan Tucker, Senior Writer Celeste Yim, Written by Dave Sirus, Weekend Update Written by Mike Lawrence, Weekend Update Written by Emma Clark, Written by Sam Jay, Written by


Supporting Actor in a Drama Series

Giancarlo Esposito (“The Mandalorian”)

O-T Fagbenle (“The Handmaid’s Tale”)

John Lithgow (“Perry Mason”)

Tobias Menzies (“The Crown”) (WINNER)

Max Minghella (“The Handmaid’s Tale”)

Chris Sullivan (“This Is Us”)

Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)

Michael K. Williams (“Lovecraft Country”)


Supporting Actress in a Drama Series

Gillian Anderson (“The Crown”) (WINNER)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Madeline Brewer (“The Handmaid’s Tale”)

Ann Dowd (“The Handmaid’s Tale”)

Aunjanue Ellis (“Lovecraft Country”)

Emerald Fennell (“The Crown”)

Yvonne Strahovski (“The Handmaid’s Tale”)

Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)


Outstanding Directing for a Drama Series

Bridgerton • Diamond Of The First Water • Netflix • A Netflix Original Series in association with shondalandmedia Julie Anne Robinson, Directed by

The Crown • Fairytale • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television for Netflix Benjamin Caron, Directed by

The Crown • War • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television for Netflix (WINNER) Jessica Hobbs, Directed by

The Handmaid’s Tale • The Wilderness • Hulu • Hulu, MGM, Daniel Wilson Productions, The Littlefield Company, White Oak Pictures Liz Garbus, Directed by

The Mandalorian • Chapter 9: The Marshal • Disney+ • Lucasfilm Ltd. Jon Favreau, Directed by

Pose • Series Finale • FX Networks • FX Productions in association with 20th Century Television Steven Canals, Directed by


Outstanding Writing for a Drama Series

The Boys • What I Know • Prime Video • Sony Pictures Television, Inc. and Amazon Studios Rebecca Sonnenshine, Written by

The Crown • War • Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television for Netflix (WINNER) Peter Morgan, Written by

The Handmaid’s Tale • Home • Hulu • Hulu, MGM, Daniel Wilson Productions, The Littlefield Company, White Oak Pictures Yahlin Chang, Written by

Lovecraft Country • Sundown • HBO • HBO in association with afemme, Monkeypaw, Bad Robot, and Warner Bros. Television Misha Green, Teleplay by

The Mandalorian • Chapter 13: The Jedi • Disney+ • Lucasfilm Ltd. Dave Filoni, Written by

The Mandalorian • Chapter 16: The Rescue • Disney+ • Lucasfilm Ltd. Jon Favreau, Written by

Pose • Series Finale • FX Networks • FX Productions in association with 20th Century Television Ryan Murphy, Written by Brad Falchuk, Written by Steven Canals, Written by Janet Mock, Written by Our Lady J, Written by


Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Thomas Brodie Sangster (“The Queen’s Gambit”)

Daveed Diggs (“Hamilton”)

Paapa Essiedu (“I May Destroy You”)

Jonathan Groff (“Hamilton”)

Evan Peters (“Mare Of Easttown”) (WINNER)

Anthony Ramos (“Hamilton”)


Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Renée Elise Goldsberry (“Hamilton”)

Kathryn Hahn (“WandaVision”)

Moses Ingram (“The Queen’s Gambit”)

Julianne Nicholson (“Mare Of Easttown”) (WINNER)

Jean Smart (“Mare Of Easttown”)

Phillipa Soo (“Hamilton”)


Supporting Actor in a Comedy Series

Carl Clemons-Hopkins (“Hacks”)

Brett Goldstein (“Ted Lasso”) (WINNER)

Brendan Hunt (“Ted Lasso”)

Nick Mohammed (“Ted Lasso”)

Paul Reiser (“The Kominsky Method”)

Jeremy Swift (“Ted Lasso”)

Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)

Bowen Yang (“Saturday Night Live”)


Supporting Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant (“Saturday Night Live”)

Hannah Einbinder (“Hacks”)

Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)

Rosie Perez (“The Flight Attendant”)

Cecily Strong (“Saturday Night Live”)

Juno Temple (“Ted Lasso”)

Hannah Waddingham (“Ted Lasso”) (WINNER)


First seen on www.emmys.com and www.variety.com

133 views0 comments

Recent Posts

See All